wrzesień 24, 2023
Strona główna » Co zrobić z “Janosikowym”?

Od jakiegoś czasu większość polityków (szczególnie tych związanych ze stolicą) płacze i narzeka na niesprawiedliwe „janosikowe”. Najogólniej rzecz biorąc chodzi tu o mechanizm dzielenia nadwyżek finansowych pomiędzy silniejszymi i słabszymi województwami. Dzisiaj usłyszałem w radio, że rząd zaprosił specjalny międzynarodowy zespół fachowców do współpracy przy określeniu nowych, lepszych zasad tzw. „janosikowego”, na bardziej sprawiedliwe. Podobno chcą się wzorować na rozwiązaniach duńskich.
Pani Premier, po co tak daleko szukać, skoro mamy stary sprawdzony w Polsce wzór? Polecamy Pani lekturę Ustawy Konstytucyjnej z dnia 15.07.1920 r. (Dz.U.R.P. nr 73, poz. 494), zawierającej Statut Organiczny województwa śląskiego. Załącznik do tej Ustawy zawiera opis tzw. tangentu – wzoru, wg którego następował podział dochodu wypracowanego w województwie pomiędzy Skarb Państwa a Skarb Śląski. Do jego zrozumienia nie potrzeba być profesorem ani doktorem ekonomii, wystarczy znajomość czterech podstawowych działań. Lekturę tę polecam Pani również ze względu na jasny i czytelny język jakim jest napisana i zwięzłą treść. Tak ważna ustawa miała zaledwie 45 krótkich artykułów! Dało się? Dało. ……. Nie ma za co, pomagam z troski o kraj, w którym mieszkam.
Wprowadzenie tego rozwiązania w całej Polsce stworzy szansę na bardziej zrównoważony rozwój – wszystkich regionów, bo władze województw będą bardzo zainteresowane tym, aby duże firmy miały główne siedziby u nich a nie w stolicy.
Pani Premier  ………. nie ma za co. Radzę za darmo i z troski o kraj, w którym mieszkam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pl_PLPolish
%d bloggers like this: