wrzesień 24, 2023
Strona główna » POLIN Muzeum Żydów polskich – refleksje

W czasie świątecznego długiego weekendu miałem okazję zwiedzić nowootwarte Muzeum Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Poniżej kilka bardzo subiektywnych wrażeń.

  1. Wspaniała architektura, co widać szczególnie wewnątrz budynku. Doskonale zaprojektowana ścieżka dla zwiedzających.
  2. Historia współżycia Żydów z ludnością tubylczą na terenach Rzeczpospolitej i sąsiadujących państw pokazana została “od zarania dziejów” po czasy prawie dzisiejsze w sposób rzetelny, podparty dokumentami i relacjami historycznymi.
  3. Mnie osobiście zdziwiło to, że w miarę zbliżania się do czasów dzisiejszych zmniejsza się szczegółowość i “miąższość” wystawy. O powojennych pogromach na Żydach widz nieznający tych wydarzeń niewiele się dowie. Wydarzenia marcowe 1968 roku i ich jakże smutne skutki są moim (zaznaczam!) zdaniem potraktowane zbytnio po łebkach. Trwałym elementem historii Żydów na terenach należących obecnie do Polski są zabytki architektury (synagogi) i cmentarze. Tego elementu na wystawie brakowało mi najbardziej. Gość odwiedzający muzeum nie dowie się gdzie dzisiaj może znaleźć synagogę poza Warszawą, gdzie jeszcze ostały się żydowskie cmentarze, a które, gdzie i dlaczego zostały po wojnie zniszczone. Jeśli muzeum ma przekazywać prawdę historyczną, to należało o tych bolesnych dla obu narodów sprawach też powiedzieć otwartym tekstem.
  4. I na koniec: chciało by się zobaczyć na podobnie wysokim poziomie urządzoną wystawę historii Śląska i Ślązaków w Muzeum Śląskim w Katowicach. Obawiam się jednak, że za swojego życia nie doczekam tego.  Może za sto lat, gdy Ślązaków zostanie w Polsce tylu ilu jest teraz Żydów, tak się stanie. Szkoda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pl_PLPolish
%d bloggers like this: