wrzesień 23, 2023
Strona główna » 4 Idee dla Śląska – co z tą metropolią?

Argumentów za metropolią Silesia jest chyba tyle ile włosów na głowie. Doświadczenia bardziej rozwiniętych (pod względem organizacyjnym) państw dowodzą, że duże organizmy miejskie zdecydowanie lepiej radzą sobie z codziennymi problemami niż rozdrobnione i niepotrzebnie konkurujące ze sobą odseparowane miasta.
Nie możemy więc patrzeć bezczynnie na zabawy prezydentów i rad części miast w budowanie a to stadionów a to aquaparków a to hal sportowych, których koszty nie zwrócą się za dziesięciolecia i miasta nie będą miały pieniędzy na ich utrzymanie. Kilka różnych systemów komunikacji zbiorowej zachodzących na siebie i często kolidujących ze sobą też nie mają szans na sukces. Brak zintegrowanej komunikacji zbiorowej, brak rozbudowanych ścieżek rowerowych prowadzi już dzisiaj do zatkania centrów miast przez samochody.
Brak wspólnego, rozumnego podejścia do zarządzania organizmem miejskim składającym sie z kilkunastu miast doprowadzi je moim zdaniem do powolnego upadku. Nie wolno zapominać o tym, że granice pomiędzy miastami są po prostu umowne – to często kreska w poprzek albo wzdłuż danej ulicy. Na dodatek dzisiaj do centrum Katowic łatwiej i szybciej dojedzie się z Gliwic niż np. z Murcek albo Bażantowa czy Ligoty.
Może zatem warto zorganizować zbiorową wycieczkę dla naszych radnych i prezydentów do miejsc gdzie takie metropolie funkcjonują z sukcesem. Niech dowiedzą się “jak to się robi”. A przede wszystkim niech politykierzy wszelkiej maści i koloru przestaną obrzydzać ideę metropolii Silesia, bo kieruje nimi TYLKO i WYŁĄCZNIE bieżący interes polityczny a nie dobro ogółu mieszkańców. Pełnej listy korzyści z utworzenia metropolii nie chce mi się powtarzać, bo opisana została już wielokrotnie. przez mądrzejszych ode mnie
Mam naiwną nadzieję, że w jesiennych wyborach dostaną się do parlamentu ludzie, dla których interes regionu i jego mieszkańców będzie ważniejszy niż wytyczne partyjnych kacyków i że doprowadzą wreszcie do wdrożenia nowoczesnych rozwiązań organizacyjnych w naszym regionie.
Kolejnym krokiem musi być rozszerzona samorządność regionu, czyli autonomia. Czas skończyć z “centralizmem demokratycznym”, który zagnieździł się w stolicy kraju za czasów PRLu i trwa tam do dzisiaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pl_PLPolish
%d bloggers like this: