wrzesień 24, 2023
Strona główna » Opowieść o Janie Wyplerze i nie tylko

Wczoraj (10.05.2017 r.) naszym gościem w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rudzie Śląskiej była pani prof. Grażyna Szewczyk.

W czasie ponad godzinnego spotkania barwnie i zajmująco opowiadała słuchaczom o niezwykłym człowieku rodem z Kochłowic – Janie Wyplerze. W opowieść o jego życiu i twórczości umiejętnie wplatała ciekawostki i anegdoty związane z jego osobą.

Pani profesor przypomniała również dwie postacie Górnoślązaków związanych silnie z osobą Jana Wyplera. Byli to Doman Wieluch, twórca rewelacyjnej na skalę światową metody nauki języka chińskiego – człowiek zupełnie nieznany w Polsce a szanowany za granicą oraz Wilhelm Szewczyk, który pomagał nadawać „szlif literacki” poezji tłumaczonej przez Jana Wyplera z chińskiego na język polski.

Szkoda, że tacy wielcy humaniści-poligloci jak Jan Wypler czy Doman Wieluch nie są w ogóle znani poza Śląskiem.

Ogromną radość sprawiła organizatorom obecność na tym spotkaniu młodzieży ze szkoły im. Jana Wyplera. Towarzyszyła im nauczycielka języka polskiego. Miejmy nadzieję, że po wysłuchaniu wspaniałej opowieści o patronie ich szkoły chętniej zaglądać będą do podręczników nauki języków obcych, których Jan Wypler znał około 40, a wieloma posługiwał się biegle.

Poniżej kilka zdjęć z wczorajszego spotkania.

Przy okazji zapraszamy od razu wszystkich miłośników dobrego malarstwa na ostatnie już przed wakacjami wydarzenie w MBP. 1 czerwca o godzinie 17:30 odbędzie się wernisaż akwareli autorstwa Ewy Wrożyny, malarki z Jastrzębia Zdroju. Szczegóły w opisie wydarzenia na tym blogu oraz na Facebooku.

4 thoughts on “Opowieść o Janie Wyplerze i nie tylko

  1. Ciekawe spotkanie o ciekawym człowieku z udziałem ciekawego i kompetentnego Prelegenta. Szkoda, że nie byłem. Tak trzymaj Januszu !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pl_PLPolish
%d bloggers like this: