wrzesień 24, 2023
Strona główna » Relacja ze spotkania autorskiego z Ewą Kowalczyk

Gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej w dniu 9.11.2017 r. była tym razem pani Ewa Kowalczyk. Rozmawialiśmy o życiu i twórczości Heleny Buchner, autorki pięciu powieści, opowiadań oraz bajek.

Pani Ewa zajmująco opisała trudne losy rodziny Buchnerów, przedstawiła drogę życiową Heleny Buchner, która urodziła się w podopolskiej wsi Jełowa i po wielu latach pracy w charakterze nauczycielki w Warszawie, wróciła w rodzinne strony. Twórczością zajęła się dopiero na emeryturze. Jej pierwsza powieść Hanyska wydana została w roku 2007 pod pseudonimem Leonia. Kolejną powieścią były Dzieci Hanyski. Te i trzy następne powieści cieszyły się sporym zainteresowaniem czytelników. Przed śmiercią Helena Buchner przekazała prawa do swojej twórczości swojej siostrzenicy, pani Ewie Kowalczyk, która troskliwie dba o powierzoną jej spuściznę literacką. Jej staraniem w wydawnictwie SilesiaProgress ukazały się już dwie pierwsze powieści, a kolejna, pod tytułem Ciotka Flora, pojawi się na rynku księgarskim w 2018 roku. Helena Buchner zostawiła po sobie również mnóstwo rękopisów, które wciąż oczekują na opracowanie i przygotowanie do wydania drukiem.

W dalszej części spotkania Ewa Kowalczyk mówiła o odniesieniach do rzeczywistych postaci i sytuacji, zawartych w powieściach Heleny Buchner.

Na zakończenie każdy z obecnych gości spotkania otrzymał w prezencie audiobooka z nagraniem bajek Heleny Buchner. Kilkanaście egzemplarzy otrzymała również Biblioteka.

Pomimo małej ilości słuchaczy spotkanie należy uznać za bardzo udane. Już teraz zapraszam na kolejne, grudniowe. Naszym gościem będzie Rafał Szyma. Szczegóły znaleźć można w wydarzeniach na Facebooku i na tym blogu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pl_PLPolish
%d bloggers like this: