wrzesień 21, 2023
Strona główna » Recenzja zbioru wierszy „Pamiętam cię jutro”
Pamiętam cię jutro

Do oficjalnej premiery mojego najnowszego zbioru wierszy Pamiętam cię jutro jeszcze bez mała dwa tygodnie, a już dotarła do mnie jego pierwsza recenzja. Bardzo poruszająca i bardzo osobista. Mam nadzieję, że po przeczytaniu przemyśleń Szanownej Autorki poniższych słów, napisanych po lekturze moich wierszy, skusicie się, by po nie sięgnąć.

Pamiętam cię jutro – Janusz Muzyczyszyn

Wiersze, erotyki Janusza Muzyczyszyna są nostalgiczne a zarazem pełne ciepłych emocji. Tom dedykowany jest Janeczce, więc rozumiem, że wiele utworów jest skierowanych do niej. Wszystkie z nich zmuszają czytelnika do zastanowienia się nad własnym losem, przemijaniem, uczuciami. Na mnie zrobił wrażenie wiersz Zegar, w którym Autor odlicza upływający czas, ale w towarzystwie bliskiej osoby. Oczywiście czas biegnie, pojawia się obawa przed końcem, ale ramiona ukochanej dają zapomnienie. W wierszu widać tkliwość, szczęście i dynamikę życia. Wszyscy mamy zegary w domu, ale mało kto spogląda na nie jak na instrument odmierzający szczęście. To piękny wiersz. Motyw zegara, upływu czasu i odchodzenia występuje też w kolejnym wierszu Rozstanie, jednak bardziej nostalgicznie.

Innym wierszem, który mnie wzruszył jest Jesteś. Tu widać głód miłości oraz obecność drugiej osoby. Ukochana kojarzy się tylko ze szczęściem i miłymi doznaniami. Nie ma w tonie goryczy, wypominania złych chwil. Jest radość i pełnia szczęścia w każdej sytuacji. Szczęśliwy Autor. Uzupełnieniem nastroju jest wiersz Nie boję się, mówiący, że braki finansowe, pusta przestrzeń, zimno nie są tak dojmujące jak nieobecność ukochanej.

Wierszem utrzymanym w innej tonacji, acz dla mnie najpiękniejszym jest Skorupka orzecha. Tutaj pełne tkliwości porównanie śpiącej ukochanej do orzecha zamkniętego w skorupce oddaje bezmiar uczuć. Słowa, zrozumienie śpiącej kobiety, chęć zbliżenia się do niej są tak wyraziste, że ma się uczucie obecności w sypialni. Ciepło i miłość są wszechobecne. Podobny w tonie jest wiersz Smak, w którym Autor porównuje miłość do smaku łakoci: lodów czekoladowych, chałki z miodem, a dotyk ukochanej do balsamu. Rzeczywiście miłość przyjmuje formę fizycznego doświadczenia, rozkoszy. Podobnie wiersz Krążysz w żyłach jest jednoznacznym określeniem związku z ukochaną – jest obecna w nim, w jego krwiobiegu. Podsumowanie znajduje się w wierszowanym wyznaniu, że wszystko napisane o wybrance, to marzenia i sen – Najlepiej wyglądać będziesz.

Wiersze Janusza Muzyczyszyna są bardzo osobiste, bardzo ciepłe i pełne autentycznej miłości, co sprawia, że wybranka jest nie tylko muzą, ale i ideałem kobiecości.

Maria Szmeja – socjolożka

Zbiór poezji Pamiętam cię jutro jest już do nabycia w przedsprzedaży, tutaj: https://sklep.mastermind.edu.pl/.

Wysyłka do nabywców nastąpi natychmiast po otrzymaniu nakładu z drukarni, czyli na przełomie czerwca i lipca bieżącego roku. Każdy egzemplarz opatrzony będzie osobistą dedykacją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pl_PLPolish
%d bloggers like this: