wrzesień 21, 2023
Strona główna » Własne wydawnictwo

Zaczęło się od pomysłu na samodzielną organizację całego procesu wydawniczego. W ten sposób wydałem swój zbiór wierszy Pamiętam cię jutro (2020). To mnie troszeczkę oswoiło z ogromem pracy organizacyjnej, którą trzeba wykonać, by książka ukazała się na rynku, na dodatek zgodna w każdym detalu z zamysłem autora.

Kiedy zatem postanowiłem wydać swój zbiór opowiadań Zdarzyło się, to od razu wiedziałem, że go wydam samodzielnie. I znowu pokonałem tę samą drogę: redakcja, korekta, skład, projekt okładki i druk. Poszło łatwiej – książka ukazała się jesienią 2022 roku. W tym samym trybie ukaże się niebawem (początek lipca) moja kolejna powieść Usłyszeć: Mamo!, która przedstawia losy młodych bohaterów wcześniejszej powieści Droga 88.

Zebrane doświadczenia pozwoliły mi na pójście o krok dalej. Moja wspaniała redaktorka, Justyna Karolak, zwróciła się do mnie z propozycją, bym pod szyldem mojej firmy wydał jej zbiór wierszy, zatytułowany Słoń zjadł kapelusz. Ponieważ tekst był już po redakcji i korekcie, pozostał do zrobienia skład, korekta po składzie, projekt okładki no i wybór drukarni. Udało się to wszystko zorganizować i na początku czerwca książka ukaże się na rynku. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, premiera odbędzie się w trakcie targów książki w Opolu (2-4 czerwca). Zdjęcie okładki tej pozycji zdobi niniejszy post.

Dodam, że druk tych czterech książek zleciłem drukarni TOTEM.com.pl, którą szczerze polecam.

Czy to znaczy, że utworzyłem kolejne nienazwane po imieniu wydawnictwo typu vanity?

Zdecydowanie nie! Uzgadniam z autorami wszystkie szczegóły. Jeśli autor/ka chce ponieść wszystkie koszty kolejnych etapów przygotowania książki, to dostaje dokładny kosztorys, ile co kosztuje i kto to wykona i albo jest obciążana/y bezpośrednio przez wykonawcę, albo poprzez mnie. Jeśli natomiast miałbym cały ten koszt ponieść sam i wziąć na siebie ryzyko wydawnicze, precyzyjnie uzgadniamy warunki takiej współpracy. Na życzenie autorki/autora biorę również do swojej księgarni internetowej jej/jego książki i uzgadniamy warunki cenowe. Podpisujemy również stosowne umowy, zgodne z wymogami prawnymi.

Zobaczymy, jak będzie się sprawdzał ten model biznesowy.

Zapraszam do mojej malutkiej księgarni: https://sklep.muzyczyszyn.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pl_PLPolish
%d bloggers like this: