wrzesień 24, 2023
Strona główna » Małgorzata Myśliwiec – spotkanie w MBP

Dziękuję wszystkim z Was, którzy zawitaliście wczoraj do MBP w Rudzie Śląskiej na spotkanie z panią dr hab. Małgorzatą Myśliwiec, pomimo konkurencji ze strony innych ciekawych imprez, które odbywały się w najbliższej okolicy.

Kto był, to zgodzi się ze mną, że warto było. Prelekcja zaczęła się od wyjaśnienia z naukowego punktu widzenia podstawowych pojęć, takich jak naród, narodowość, mniejszość narodowa i etniczna, a także przedstawienia jak te zagadnienia traktuje konstytucja Hiszpanii w porównaniu do konstytucji RP. Następnie pani dr M. Myśliwiec omówiła sytuację mniejszości narodowych i etnicznych w Hiszpanii oraz realizowaną tam koncepcję państwa regionalnego. Jak się dowiedzieliśmy, obecna Hiszpania jest państwem regionów, które mają dużą samodzielność organizacyjną i finansową w ramach całego państwa. Umiejętne wdrażanie przez lata tego rozwiązania dało podwójny efekt: praktyczne wygaszenie dążeń „odśrodkowych” ze strony lokalnych elit politycznych oraz intensywny rozwój poszczególnych regionów, wynikający m.in. z rozsądnego podziału budżetu. Godna uznania jest też polityka względem imigrantów (wewnętrznych i zewnętrznych) realizowana m.in. przez władze Katalonii, gdyż jednym z jej pozytywnych efektów jest skuteczna, „miękka” integracja przybyszów z lokalną społecznością.

Na zakończenie prawie półtoragodzinnego spotkania pani Małgorzata Myśliwiec odpowiadała na pytania uczestników spotkania.

Raz jeszcze dziękuję Jej za poświęcony czas i bardzo ciekawy wykład.

Wszystkich zaś zapraszam na kolejne spotkanie, które tym razem odbędzie się w pierwszą (!!) środę kwietnia (05.04), o godz. 17:30. Szczegóły w wydarzeniu na FB oraz na moim blogu.

Poniżej kilka zdjęć ze spotkania.

1 thought on “Małgorzata Myśliwiec – spotkanie w MBP

  1. O tak spotkanie było bardzo interesujące poza tym lubię prelegentów którzy mówią bardzo “lekko” z dozą humoru, wtedy czas się nie dłuży a słuchacz jest ożywiony i taką właśnie cechę posiada pani dr M. Myśliwiec. Studenci są na pewno zachwyceni każdym wykładem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pl_PLPolish
%d bloggers like this: