wrzesień 22, 2023
Strona główna » Wernisaż Ewy Wrożyny – relacja

1 czerwca 2017 r. w MBP w Rudzie Śląskiej mieliśmy przyjemność gościć wspaniałą artystkę-malarkę, panią Ewę Wrożynę. Mieszkająca na stałe w Jastrzębiu Zdroju artystka, zaprezentowała gościom wernisażu aż 64 swoje akwarele. Przy wyborze obrazów do ekspozycji staraliśmy się o to, by pokazać całe spectrum zainteresowań artystki. Były więc pejzaże i architektura, martwa natura i portrety osób, ptaków i zwierząt, a także abstrakcje.

To co szczególnie wyróżnia obrazy Ewy Wrożyny to dbałość o najdrobniejsze szczegóły malowanego obiektu – u psów czy kotów widać dokładnie szczegóły wąsów, na łodygach polnych maków widoczne są malutkie włoski, a na piórach ptaków widać precyzyjną grę kolorów.

Drugą cechą widoczną w wielu jej pracach jest duża umiejętność przedstawiania perspektywy. Każdy z nas widział pewnie zdjęcia kwiatów, roślin czy zwierząt robione z małej odległości – widać wtedy wyraźnie pierwszy plan, a im dalej, tym obraz bardziej rozmyty. To samo zjawisko obserwujemy w obrazach pani Ewy. Dzięki temu są one bardziej plastyczne, bardziej „przestrzenne”.

Z pełną odpowiedzialnością mogę stwierdzić, że nazywanie bohaterki dzisiejszego spotkania amatorką jest wręcz obraźliwe. W jej pracach widać nie tylko wielki talent, ale i ogromne umiejętności warsztatowe. Prezentowane prace niewątpliwie mogłyby bez wstydu wisieć w galeriach obok dzieł uznanych mistrzów.

W czasie naszego spotkania artystka opowiadała o swojej drodze artystycznej, o swoim warsztacie i ciekawostkach związanych z procesem tworzenia. Mieliśmy okazję przekonać się, że pani Ewa jest nie tylko wielce uzdolnioną malarką, ale też świetnym gawędziarzem. Jej opowieść o swojej pracy, jej kulisach i o prezentowanych obrazach była bardzo interesująca i natychmiast wciągnęła słuchaczy.

W trakcie rozmowy z artystką na ekranie wyświetlanych było też ponad 20 spośród wielu jej innych prac, które nie zmieściły się na wystawie, stanowiąc interesujące uzupełnienie ekspozycji.

Szkoda, że niezbyt wiele osób zdecydowało się wziąć udział w dzisiejszym wydarzeniu; być może data została niezbyt szczęśliwie dobrana (Dzień Dziecka) ale wynikała ona z innych zobowiązań naszego gościa. Kto jednak chce, to ma jeszcze szansę podziwiać dzieła pani Ewy Wrożyny do 19 czerwca. Przypomnę miejsce: Galeria KREKOT, MBP w Rudzie Śląskiej, ul. Dąbrowskiego 18. W sprawie ewentualnej chęci nabycia którejś z wystawianych prac prosimy o bezpośredni kontakt z autorką (obecna na Facebooku) lub ze mną poprzez komentarz lub mailowo.

A pani Ewie jeszcze raz dziękuję za naprawdę interesujące i zajmujące spotkanie. Miłym jego zakończeniem dla naszego gościa było zapewne nabycie jednego z obrazów przez uczestnika naszego spotkania.

Poniżej kilka zdjęć ze spotkania oraz prezentacja niektórych innych prac artystki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pl_PLPolish
%d bloggers like this: