wrzesień 24, 2023
Strona główna » Samotność wśród ludzi
Samotność
Samotność wśród ludzi

Nie tak dawno temu miałem bardzo sympatyczne spotkanie z czytelnikami. Rozmawialiśmy o mojej twórczości, czytałem wiersze, odpowiadałem na pytania. Prawdziwą wisienką na torcie był występ licealistów, członków szkolnego koła teatralnego. Pod kierunkiem swojej opiekunki młodzi przygotowali recytację kilku wierszy z mojego tomiku Myśli słodkie, gorzkie. Nie wiedziałem, które wiersze wybrali i tym większe było moje zaskoczenie.

Dziewczyny przedstawiły wiersz zatytułowany Samotność. Wyrecytowały go, a właściwie zagrały tak, że opadła mi szczęka. Myślałem, że to był ich przypadkowy wybór – ot jeden wiersz z kilkudziesięciu zamieszczonych w tomiku. Dopiero rozmowa z wykonawczyniami otwarła mi oczy i stąd niniejszy post.

Zapytałem, dlaczego właśnie wiersz o samotności? Pisałem go przecież z pozycji bardzo dojrzałego, żeby nie powiedzieć starego człowieka, a tu nagle… usłyszałem, że to uczucie bardzo często dopada współczesnych nastolatków. We współczesnym świecie wszechobecnych komputerów, łatwo dostępnych środków komunikacji, młodzi ludzie doświadczają boleśnie samotności. I dostrzegają ten problem u siebie.

W tym momencie przypomniałem sobie czasy mojego liceum. Praktycznie zawsze ja i moi rówieśnicy mieliśmy co robić – sport w każdej postaci, lektury, rozmowy i spotkania w realu, to był nasz dzień powszedni (oprócz szkoły oczywiście). W dwóch ostatnich latach liceum doszły jeszcze wielogodzinne posiedzenia koleżeńskie przy brydżu. Raczej nie było miejsca na samotność.

Już po wieczorze autorskim zastanawiałem się nad tym, co usłyszałem od młodych artystów i doszedłem do smutnych wniosków.

Wygląda na to, że współczesnym nastolatkom bezpośredni kontakt z rówieśnikami i ogólnie z rzeczywistością, zastępują smartfon, Facebook i Messenger. Liczy się ilość lajków, zdjęć na Instagramie, a to co najbardziej twórcze i najbardziej potrzebne każdemu – nie tylko młodemu człowiekowi, czyli bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem, różnego rodzaju relacje i rozmowy twarzą w twarz, praktycznie nie istnieją.

Jest tylko nastolatek i jego telefon albo komputer. Nie ma rozmów o emocjach i uczuciach, jest tylko tak-nie, lubi- nie lubi, kciuk w górę albo w dół. Żadnych stanów pośrednich, żadnych szarości, są za to esemesowe przyjaźnie i znajomości. Do dzisiaj jestem w szoku. I bardzo chcę nie mieć racji.

A oto wspomniany wiersz.

Samotność

Lubisz swoją samotność
czujesz się z nią bezpiecznie
sam rozważasz problemy
cieszysz się sukcesami
zapominasz porażki

dopuszczenie obcego
do twojej prywatności
mogłoby ci zaszkodzić
może ci ukraść marzenia
lub zamieszać w radościach

zaufanie drugiemu
gdy się kiedyś sparzyłeś
nie jest łatwe ni proste
boisz się wszak wyśmiania
że nigdy cię nie zrozumie

boisz się że ta w której
kochasz się bez nadziei
na wspólne bycie razem
na spacery po lesie
powie ci „Spadaj stary”

lecz gdy siadasz samotnie
na ulubionej ławce
w uroczym miejskim parku
myślisz sobie cichutko
żeby czasem podeszła

jakaś obca osoba
usiadła obok ciebie
chwyciła cię za rękę
i szepnęła cichutko
– „Tak na ciebie czekałam”

więc może nie trać czasu
na samotne rozgrywki
z życiem robotą czy szefem
jeśli nie umiesz inaczej
to usiądź na swej ławeczce
i poczekaj spokojnie

Ona przyjdzie – na pewno…!

Jako ilustrację do posta wykorzystałem obraz Manuela Alvareza z darmowego portalu Pixabay

3 thoughts on “Samotność wśród ludzi

  1. Super, że młodzież w ogóle się czymś zajmuje a właściwie sporo dzieci i młodzieży ma różne zainteresowania i pasje, które ma możliwość rozwijać i wcale tak źle nie jest a zawsze znajdzie się jakiś odmieniec, który stoi z boku i się przygląda, albo jedynym jego zainteresowaniem jest telefon, bądź komputer. Samotnicy to ewenement na chwilę obecną….

  2. Piszesz wspaniale wiersze.Twoja poezja trafia do serca.Co do młodzieży?Wiemy ,co się dzieje.Nie jest tak różowo,jak w czasach naszej młodości.Niby mieliśmy niewiele, jednak tak wiele.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pl_PLPolish
%d bloggers like this: