Gościem wczorajszego, lutowego spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rudzie Śląskiej był, od kilkunastu lat związany ze Śląskiem, reżyser teatralny pan Grzegorz Kempinsky, pełniący obecnie funkcję kierownika artystycznego Akademickiego Teatru Remont w Gliwicach, Teatru Kontrabanda w Krakowie i Teatru ŚwiętochłOFFice.
Barwnie i otwarcie opowiadał o niuansach pracy reżysera a także o swoich przemyśleniach na temat tego zawodu.
Pomimo tego, że tematem spotkania było zjawisko pod nazwą teatr offowy, to poruszaliśmy również wiele innych spraw związanych z teatrem jako takim. Grzegorz Kempinsky opowiadał m.in. o tym, co uważa za swój największy sukces w pracy zawodowej. Wbrew oczekiwaniom słuchaczy nie była to ani nagroda, ani żadne z wielu wyreżyserowanych przedstawień, lecz bardzo osobiste doświadczenie. Ta opowieść bardzo poruszyła słuchaczy. Niech żałują ci z państwa, którzy nie dotarli na nasze spotkanie!
Nasz gość mówił również o relacjach pomiędzy reżyserem a zespołem aktorów w trakcie pracy nad przygotowaniem spektaklu. Na zacytowanych przez niego przykładach mogliśmy zobaczyć jak ważnym elementem w tym „mechanizmie” jest pozytywna obustronna „chemia” pomiędzy nimi i jak to wpływa na końcowy efekt ich wspólnej pracy.
Pan Kempinsky opowiadał również o swoim najnowszym projekcie artystycznym, którym jest uruchomienie nowej sceny teatralnej pod nazwą Teatr ŚwiętochłOFFice, działającą formalnie od września ub. roku w Centrum Kultury Śląskiej w Świętochłowicach-Zgodzie. Zaczęło się od cotygodniowych letnich przedstawień, pokazywanych na tej scenie w ramach ubiegłorocznego przeglądu teatralnego Lato mostOFF. Sukcesy przedstawień pokazywanych wówczas przy wypełnionej widzami sali skłoniły prezydenta Świętochłowic do rozwinięcia projektu i uruchomienia stałej sceny. Tak powstał nowy teatr, na którego scenie w każdą środę pokazywane są wartościowe spektakle w wykonaniu artystów scen z całej Polski.
Na zakończenie naszego spotkania Grzegorz Kempinsky zaprosił wszystkich na dzisiejsze przedstawienie w Teatrze ŚwietochłOFFice – „Bal Manekinów” Brunona Jasieńskiego, w reżyserii Jerzego Stuhra i w wykonaniu studentów Teatru Tańca w Bytomiu. Godzina czasu wystarczyła obecnym na to aby się bezpiecznie przemieścić do CKŚ na Zgodę na kolejne spotkanie z Melpomeną i Terpsychorą.
Nasze kolejne marcowe spotkanie w MBP poświęcone będzie porównaniu sytuacji mniejszości narodowych w Hiszpanii i w Polsce a naszym gościem będzie pani dr hab. Małgorzata Myśliwiec. Zapraszam!