wrzesień 22, 2023
Strona główna » Kafka – przełamywanie granic

19 października bieżącego roku miało miejsce bardzo interesujące i ważne wydarzenie artystyczne, całkowicie, jak się wydaje, zignorowane przez wszelakie media. A szkoda. Szczególnie powinni wstydzić się naczelni redaktorzy śląskich gazet, stacji radiowych i telewizyjnych. Do wszystkich znaczących redakcji wysłane zostały mailem zaproszenia, więc nikt nie może powiedzieć, że nie wiedział. A dlaczego wstydzić się powinni – o tym poniżej.

Edit: Dzisiaj (23.10) w Antyradio podano w miarę pełną informację o tym wydarzeniu.

Otóż tego dnia w Galerii Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Czeladzi odbył się uroczysty wernisaż prac przygotowanych przez ponad 130 znamienitych grafików z wyższych uczelni artystycznych z Polski, Niemiec, Czech, a także innych krajów. Wydarzenie to było zwieńczeniem dużego projektu artystycznego pod nazwą „Kafka – przełamywanie granic”, którego pomysłodawcą i motorem napędowym był profesor Zbigniew Bajek z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W tym dniu zbiegło się ze sobą prawie dokładnie i nieprzypadkowo kilka dat: 200-lecie powstania ASP, 10 rocznica rozpoczęcia przez profesora Bajka jego wolnościowego projektu artystycznego i 10 rocznica powstania Towarzystwa Kultywowania i Promowania Śląskiej Mowy „Pro Loquela Silesiana”, które było współorganizatorem wernisażu.

Projekt „Kafka – przełamywanie granic” jest szczególnie ważny dla Górnego Śląska. Profesor Bajek zaprosił bowiem Jerzego Ciurloka, aby ten na potrzeby projektu przetłumaczył na język śląski a potem i również na polski wszystkie 109 (a właściwie 110) aforyzmów Franza Kafki. Finalnym efektem tych wszystkich działań było wydanie przepięknego albumu, w którym zamieszczone zostały wszystkie aforyzmy w trzech wersjach językowych, a każdemu z nich towarzyszą grafiki inspirowane ich treścią. Zdaniem nie tylko moim, jest to perełka wydawnicza. Sfinansowanie jej możliwe było dzięki wsparciu ze strony śląskiego Urzędu Marszałkowskiego oraz wykorzystaniu funduszy własnych Towarzystwa PLS.

Wydarzenie w „Elektrowni” miało niezwykle uroczysty przebieg. Po oficjalnym otwarciu i krótkich wystąpieniach Zbigniewa Bajka i Jerzego Ciurloka, którzy opowiadali o kulisach powstania i realizacji projektu, głos zabrał wicemarszałek województwa śląskiego, dr Henryk Mercik. Po tych wystąpieniach wysłuchaliśmy koncertu w wykonaniu Józefa Skrzeka. Koncert artysta rozpoczął wykonaniem specjalnie na tę okoliczność skomponowanej przez siebie suity „Ephorinus 2”, a następnie przypomniał inne swoje utwory. Nie jestem muzykologiem, ale suita wywarła na mnie ogromne wrażenie. Józef Skrzek skomponował ją dla uczczenia 10-lecia Towarzystwa Pro Loquela Silesiana, a jej motywem przewodnim są słynne słowa napisane przez wielkiego Ślązaka Anzelma Eforyna w jednym z listów do Erazma z Rotterdamu: „Tuus et Suus Anselmus Ephorinus Silesius non Polonus”, co znaczy „Twój i swój własny Anzelm Eforyn, nie Polak a Ślązak”.

Ostatnim punktem części oficjalnej było wręczenie po raz pierwszy w historii Towarzystwa PLS ustanowionej przez nie nagrody Ephorinusa. W tym roku jej laureatem został profesor Zbigniew Bajek. Miałem zaszczyt wygłosić laudację i wręczyć tę nagrodę laureatowi. Nagroda to wycięta ze stali szlachetnej płyta w kształcie historycznych granic Śląska z czasów Anzelma Eforyna a na jej odwrocie wyryte zostało cytowane wyżej zdanie.

Osobom, które włożyły szczególny wkład w przygotowanie tej uroczystości wręczono kopie pierwszej strony partytury suity „Ephorinus 2” z autografem kompozytora.

Po części oficjalnej zebrani (ok. 120-150 osób) mieli okazję zobaczyć prace artystów grafików rozwieszone na ścianach obiektu, wśród ponad stuletnich maszyn byłej elektrowni. Sprawiało to na widzach niezatarte wrażenie. Świadczyły o tym ożywione rozmowy i dyskusje przy kawie, herbacie a dla nie-kierowców również i lampce wina.

Poniżej zdjęcia nagrody, dyplomu honorowego, treść laudacji oraz kilka zdjęć z uroczystości.

[pdf-embedder url=”https://blog.muzyczyszyn.pl/wp-content/uploads/2017/10/nagroda2.pdf”]

[pdf-embedder url=”https://blog.muzyczyszyn.pl/wp-content/uploads/2017/10/LAUDACJA-DO-„NAGRODY-EPHORINUS”.pdf” title=”LAUDACJA DO „NAGRODY EPHORINUS””]

Wyrazy podziękowania i uznania kieruję do wszystkich osób, dzięki którym to wydarzenie miało tak uroczystą oprawę i wspaniały przebieg.

 

 

A WSZYSTKIE MEDIA NIECH ŻAŁUJĄ, ŻE NIE BYŁO ICH Z NAMI!!

 

 

 

1 thought on “Kafka – przełamywanie granic

  1. Wydarzenie naprawdę warte uwagi, szkoda, że z mediów nie było nikogo, bo temat godzien popularyzacji. Widocznie dla mediów mało skandalizujące.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pl_PLPolish
%d bloggers like this: