wrzesień 22, 2023
Strona główna » Mrożona papuga

Jako jeden z wielu przyjaciół Teatru Korez zostałem zaszczycony zaproszeniem na próbę generalną sztuki „Mrożona papuga” Freda Apke. Miało to miejsce 29 stycznia 2018 r. dzień przed oficjalną premierą.

Ani przez jeden moment nie miałem wrażenia, że to była próba generalna. Aktorzy Koreza (jak zwykle zresztą) dali koncert gry. Nie dało się dostrzec ani jednego „słabego punktu” w tym przedstawieniu. O ile sama treść, budowa napięcia i zwroty akcji to zasługa autora, to gra aktorów i to co potrafili pokazać i przekazać widzom, to „creme de la creme” teatru.

Nie chcę psuć zabawy tym spośród czytelników bloga, którzy wybierają się na  sztukę, więc nie będę pisał o jej treści. Mimo, że to była próba generalna, to sala teatru był pełna widzów, którzy żywiołowo reagowali na to, co działo się na scenie.

Nie łatwo mnie rozśmieszyć, ale w trakcie tego spektaklu wielokrotnie popłakałem się ze śmiechu. Równie często kwestie wypowiadane przez aktorów i prezentowane ich postawy życiowe zmuszały do głębszych refleksji. Bo choć Mrożona papuga to niewątpliwie komedia, to jednak momentami gorzka, bo pokazująca z jednej strony zakłamane życie bliskich sobie ludzi, którzy dla tzw. „wyższego dobra” ukrywają swoje prawdziwe ja, z drugiej zaś długą i krętą drogę jaką przeszła główna bohaterka sztuki, Helena (Elżbieta Okupska), zanim przyznała sobie prawo do okazania uczucia i do miłości i zamknęła wreszcie za sobą trudną przeszłość. Wielkie brawa należą się za jej grę.

Zaś Mirosław Neinert w roli Witka, „przyjaciela domu” i sąsiada Heleny, to taki współczesny „chór grecki” komentujący wydarzenia, dziejące się na scenie. Prawdziwy i autentyczny aż do bólu.

Gorąco polecam Mrożoną papugę wszystkim widzom. Ci młodsi być może zobaczą siebie w postaciach dzieci Heleny, Barbarze, czy Antku, starsi natomiast mogli będą odpowiedzieć sobie na pytanie, na ile ich życie jest podobne do życia Witka czy Heleny.

MROŻONA PAPUGA, Teatr Korez, Katowice

Tekst: Fred Apke

Przekład: Marta Klubowicz

Reżyseria: Fred Apke

Występują: Elżbieta Okupska, Marta Klubowicz/Izabella Malik, Mirosław Neinert, Dariusz Stach, Piotr Bułka

1 thought on “Mrożona papuga

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pl_PLPolish
%d bloggers like this: