wrzesień 22, 2023
Strona główna » “Finis Silesiae” Henryka Wańka – recenzja
Finis Silesiae

Finis Silesiae czyli Görlitz-Gleiwitz, 23:55

Pod koniec 2020 roku spotkał mnie zaszczyt redagowania trzeciego wydania powieści Henryka Wańka zatytułowanej Finis Silesiae. Wcześniej nie czytałem żadnego z poprzednich wydań, z tym większą więc obawą podjąłem się tego zadania. Powieść mnie zauroczyła. Jest to napisana w pozornie pamiętnikarskim stylu historia dwojga fikcyjnych bohaterów. Tłem, na którym dzieją się ich losy, są większe i całkiem małe mieściny Dolnego i Górnego Śląska, naczelne miejsce zajmuje tu jednak przyroda. Przygoda dwojga młodych Niemców (?), Ślązaków (?) rozgrywa się w latach trzydziestych XX wieku i kończy w styczniu 1945 roku po przejściu frontu.

Jak pisze sam Szanowny Autor, inspiracją do stworzenia tej opowieści były zdjęcia, a potem cały album fotografii, przedstawiających piękno śląskiej przyrody. Zdjęcia robione były w okresie intensywnego rozwoju kultu Hitlera i III Rzeszy, próżno jednak byłoby na nich szukać związanych z tym kultem symboli. Pokazują tylko czyste piękno przyrody i architekturę śląskich miejscowości.

I na tej kanwie Henryk Waniek zbudował swoją powieść, tak dobrze osadzoną w ówczesnych realiach, że czytelnik gotów jest uwierzyć, że to pamiętnik, a nie literacka fikcja. Chylę czoła przed Autorem za jego niezwykłą staranność przy opisie miejsc i zdarzeń.

Świetna książka. Jej tytuł równie dobrze mógłby brzmieć Die Schlesische Landschaft, bo to jest obraz Śląska, którego już nie ma, Śląska, pamiętanego może jeszcze przez najstarszych jego (na ogół byłych) mieszkańców i odzwierciedlonego na starych zdjęciach. Jeśli ktoś chce zrozumieć specyfikę tego regionu, który w większości jest w granicach Polski ledwie 75 lat, to koniecznie musi przeczytać tę powieść.

Przy tej okazji chcę publicznie podziękować panu Henrykowi Wańkowi za niezwykle owocną współpracę przy redakcji jego dzieła, a Wydawnictwu SilesiaProgress za udzielone mi zaufanie. Jeśli, nie daj Boże, znajdziecie w tekście jakąś literówkę, albo inny błąd, biorę to na klatę.

W mojej ocenie jest to jedna z najlepszych pozycji opisujących losy zwykłych, nie uwikłanych w żadną politykę ludzi, na Śląsku (Dolnym i Górnym) w latach trzydziestych ubiegłego wieku.

PS. Na pewno zaciekawi Was, skąd wziął się podtytuł tej powieści i dlaczego ma on podwójne znaczenie. No, ale wtedy musicie koniecznie sięgnąć po tę książkę.

Henryk Waniek – Finis Silesiae

Wydanie III SilesiaProgress (2021)

ISBN: 978-83-65558-34-3 (oprawa miękka), 978-83-65558-35-0 (oprawa twarda)

604 strony

PS. Powyższy tekst opublikowany został również na portalu www.wachtyrz.eu.

Dziękuję Wydawnictwu SilesiaProgress za udostępnienie zdjęcia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pl_PLPolish
%d bloggers like this: